GYN

Nemoci \ Záněty

Zánět vestibulární žlázy

Vestibulární (Bartolinská) žláza se infikuje při průniku bakterií do vývodu žlázy. Sliznice vývodu zánětem zduří, vývod se uzavře, sekret se hromadí a žláza se zvětšuje. Infikovaný obsah zvětšené žlázy vytváří absces (dutina obsahující hnis). Neošetřený absces obvykle praskne v místě vyklenutí ztenčené pokožky. Zánět může pronikat i do okolí a šířením ve vazivu přechází v tzv. flegmónu. Mírněji probíhající zánět může po akutním stadiu vytvořit cystu (dutinu vyplněnou hlenem nebo tekutinou).

Příznaky: 
Akutní onemocnění se projevuje bolestivým zduřením v dolní části velkého stydkého pysku, které se postupně zvětšuje. Bolesti jsou hlavně při chůzi a vsedě. Tělesná teplota bývá zvýšená. Zarudlá kůže nad zanícenou žlázou se v místě vyklenutí ztenčuje, může prasknout a dutina hnisu se vyprázdní. Při mírněji probíhající formě zánětu bolesti odezní a přetrvává nebolestivé zduření způsobené cystou. 

Léčba:
Na začátku onemocnění je vhodný klid, studené obklady, antibiotika. Hnis však musí být vyprázděn chirurgicky, dutina pak vypláchnuta desinfekcí a zavedena drenáž, která umožní další odtok hnisu a zabrání předčasnému uzavření dutiny. Při výkonu zvaném marsupializace se pouzdro dutiny sešije s okraji kůže a vytvoří se otvor, který umožní tzv. druhotné (sekundární) hojení. Další možností chirurgické léčby je tzv. chemická extirpace při které se do dutiny po vyprázdnění hnisu zavede tyčinka dusičnanu stříbrného. Za 3 dny se opět chirurgicky tyčinka vyjme i s pouzdrem abscesu. Většinou krátký výkon se provádí v celkovém znecitlivění nebo při menší velikosti abscesu lze použít jen místní znecitlivění. Pokud se vytvoří cysta může být vyjmuta chirurgicky též v celkovém znecitlivění. Onemocnění obvykle nevyžaduje delší nemocniční léčbu, pacientka je propuštěna krátce po zákroku a další kontroly hojení probíhají ambulantně.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist