GYN

Nemoci

Polypy

Polyp děložního hrdla

Jako polyp (z řeckého slova polypus) je označován stopkatý útvar na sliznici. Polypy se řadí mezi nepravé nádory děložního hrdla.

Příznaky: Polyp v děložním hrdle nemusí způsobovat žádné obtíže, nebo se projeví občasným slabým krvácením či výtokem. 

Při vyšetření se jeví jako růžový útvar velikosti několik milimetrů nebo vyjímečně větší než l cm, který vystupuje ze zevní branky děložního hrdla. Polyp však může růst v kanálu děložního hrdla skrytě a bezpříznakově. 

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění - snesení (ablaci) polypu pokud možno i s jeho stopkou nejčastěji při výkonu zvaném kyretáž .

Nezbytné je histologické vyšetření sneseného polypu hlavně k vyloučení změn charakteru zhoubného bujení, které v polypech může sice vzácně, ale přece jen vzniknout.

 

 

Polyp děložní sliznice (endometrální polyp)

Jako polyp děložního těla se označuje stopkatý útvar v děložní dutině vyrůstající ze sliznice děložní (endometria). Jedná se o zbytnění určité složky děložní sliznice. Je často objeven jako příčina krvácení u žen po 40. roce věku. Polypy mohou být mnohočetné a často se opakují. Po delší době růstu polypu je větší pravděpodobnost vzniku zhoubného bujení.

Vyšetření: Nepřímo lze polyp zobrazit při ultrazvukovém vyšetření vaginální sondou. Je tak možné vyslovit podezření na přítomnost polypu. Někdy je obraz tak jasný, že polyp je diagnostikován téměř s jistotou. Vyšetřovací metodou, při které se polyp zobrazí přímo, je hysteroskopie. Metoda, která při použití určité techniky umožňuje zároveň i odstranění polypu (polypů) je tak vlastně i metodou léčby, která je zároveň nejúčinější (když ponecháme stranou odnětí celé dělohy - hysterektomii). 

Léčba: Cílené odstranění polypů při hysteroskopii zaručuje nejnižší procento jejich opakování (recidivy). Další možností je odstranění polypu při kyretáži, kde však chybí kontrola zrakem a pravděpodobnost opakování polypu nebo neúspěchu výkonu (neúplné odstranění) je větší. Dnes je hysteroskopie již běžně používanou metodou na většině gynekologických pracovišť a opakování polypů po kyretáži by se mělo řešit hysteroskopicky. V minulosti musely často pacientky podstoupit kyretáž i několikrát po sobě pro opakující se polypy.

Nezbytné je histologické vyšetření polypu hlavně k vyloučení změn charakteru zhoubného bujení, které v polypech může vzniknout.


Čtěte toto poučení !
Copyright (c) 2000 - 2003 GYN.CZ, všechna práva vyhrazena

TOPlist